Site Ana Sayfa> Altıkesek Köyü Forumları>>>Çerkez Yemekleri-Site Mutfağı >>>kafkasların Pasta tarifleri kurabiye pastalar tarifi yokmu ?
Gönderen Mesajlar
alguc
Eski Üye

Adı: ahmet
Ö.M.
kafkasların Pasta tarifleri kurabiye pastalar tarifi yokmu ?
11 Ocak 2009 Pazar Saat: 12:37

Çerkeslere ait özel pastalar kurabiyeler tatlılar tarifleri yokmu bu tarfilerden bahsetsenizde bizde yaptırıp yesek ne güzel olurdu.

Sponsor Bağlantılar

BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

setenay

Moderator

Adı: SETENAY
Ö.M.
Ynt: kafkasların Pasta tarifleri kurabiye pastalar tarifi yokmu ?
15 Eylül 2009 Salı Saat: 11:24

Malum ramazan bayramı geliyor ve yavaş yavaş tatlılar hazırlanmaya başlar. Benim en çok sevdiğim tatlı dır KALBURABASTI (diğer adıyla hurma tatlısı)
Herkese afiyet olsun iyi bayramlar

HAMURUN MALZEMELERİ İÇİN;
1 paket yumuşak margarin
3 su bardağı un
1 veya 2 kaşık yoğurt
2 yemek kaşığı sıvıyağ
1 yumurta
1 paket kabartma tozu
İÇİNİN MALZEMELERİ
1 su bardağı dövülmüş ceviz içi
3. şerbet malzemeleri:
2,5 su bardağı toz şeker
2,5 su bardağı su
1/4 limonun suyu
ŞERBETİ İÇİN;
1. 2,5 su bardağı suyu ve 2,5 su bardağı şekeri tencereye alıp, kaynamaya başladıktan 10-15 dakika sonra 1/4 limon suyunu ekleyip bir taşım daha kaynatıp soğumaya bırakacağız.

HAMURUN HAZIRLANMASI;
1. 1 paket yumuşak margarin ile 3 su bardağı unu birbirine yedirdikten sonra bu karışıma sırayla 1-2 kaşık yoğurt, 2 yemek kaşığı sıvıyağ, 1 yumurta ve 1 paket kabartma tozu ekleyerek hamur haline getireceğiz. Bu hamurun üzerini bezle örterek 10 dakika dinlendireceğiz.
2. hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alıp, bu parçaları bir kevgirin (yada rendenin) üzerinde elinizle bastırarak avcunuzun ortası kadar açın. Hamurun içine 1 tatlı kaşığı ceviz koyun ve her iki ucunu birbirinin üzerine getireceğiz.
3. kalburabastıları katlanan kısmı altta kalacak şekilde fırın tepsisine aralıklı olarak dizdikten sonra 180C'de 10-15 dakika pişireceğiz, sonra ısıyı 200C'ye getirip üzerinin kızarma işi bittikten sonra fırından çokarıp sıcak tatlıların üzerine soğumuş şerbeti dökeceğiz.
setenay

Moderator

Adı: SETENAY
Ö.M.
Ynt: kafkasların Pasta tarifleri kurabiye pastalar tarifi yokmu ?
15 Eylül 2009 Salı Saat: 11:28

Süt tatlılarından da en sevdiğim tatlı tiramusadır. Hiç yapmadım. Byarmda yamak için aldığım bu tarifide belki denemek isteyenler olur. Afiyet olsun

tiramisu için gerekenler: 1 hazır pandispanya, 1 çay fincanı sıcak su, 2 çorba kaşığı neskafe, 2 çorba kaşığı tozşeker, 1 tatlı kaşığı kakao, 1 tatlı kaşığı türk kahvesi. (ben 2 tatlı kaşığı kakao kullandım)

krema için de 4 su bardağı süt, 1 yumurta, 1 paket (200 gr) labne peyniri, 3 kahve fincanı un, 3 kahve fincanı toz şeker (+ benim eklemediğim 2-3 dövülmüş damla sakızı) gerekiyor.

kremayı yapmak için süt, un, yumurta ve tozşekeri (ve kullanıyorsanız damla sakızlarını) bir tencereye alıp blendırdan geçirin. ateşe koyup sürekli karıştırarak muhallebi kıvamını alana kadar pişirin. 10 dk. soğutun. bu arada sıcak su, ikişer çorba kaşığı neskafe ve toz şekeri karıştırın. ikiye ayırdığınız pandispanyaların iç yüzlerini bununla ıslatın. krema soğuyunca içine bir paket labne peynirini ekleyin, karıştırarak iyice yedirin. kremanın yarısını servis tabağındaki pandispanyanın üzerine kalın bir şekilde sürün. diğer pandispanya katını üzerine kapatın. kalan kremayla pandispanyaları tamamen kaplayın. birkaç dakika soğuduktan sonra süzgeç yardımıyla kakao ve Türk kahvesini serpin. buzdolabında 4-5 saat dinlendirip servis yapın..

[tarifin aslında kakaolu pandispanya kullanılıyor ama sade pandispanya ile daha hafif oluyor.
Sayfa: 1  
Sadece Üyelerimiz Mesaj Yazabilirler.

Yazılım,tasarım,kodlama,programlama Muhammet ÇELİK 2007
Anasayfa | Hakkında | Albüm | Makale | Şiir | Video | Mesaj | İletişim
Çerkez Müzikleri Çerkez İsimleri Çerkez Adetleri Çerkez Radyo Çerkez Sohbet Çerkez Chat Çerkez Şiir Çerkez Resimler
Tüm hakları saklıdır. Chelick Firma ekle